• VYŽIADANIE CENY / DOPYT
  • Ks

Vysvetlenie čistoty medi: triedy, špecifikácie 4N až 6N, testy a kontroly nákupu

Objednávka, ktorá znie „čistota medi: minimum 99,99 % Cu“, stále ponecháva tri veci nedefinované: ktoré nečistoty boli spočítané, ako sa meral kyslík a ktorá metóda toto číslo vyprodukovala. Pozemky, ktoré uspokoja číslo v titulku, môžu stále prasknúť počas spájkovania vodíkom alebo vytlačiť z okna proces rozprašovania.

Zaobchádzajte s čistotou medi ako so štvorzložkovým balíkom: testovacia trieda, obsah kyslíka, jednotlivé stropy nečistôt a analytická metóda za nimi. Kupujúci, ktorí špecifikujú iba percento, akceptujú dodávateľovu definíciu čistoty a definície sa líšia. Nasleduje, ako sa hodnotí stupnica, kde kyslík rozhoduje o výsledku, ako sa každý test správa a čo patrí do špecifikácie.

Čo vlastne meria stupeň čistoty medi

Stupne čistoty sú rozpočty, nie skóre. Počet písmen je počet deviatok a každá ďalšia deviatka znižuje celkový príspevok pre všetko, čo nie je meď, zhruba o faktor desať.

  • 3N, 99,9 % Cu: až asi 1 000 ppm ďalších prvkov spolu.
  • 4N, 99,99 % Cu: asi 100 ppm spolu.
  • 5N, 99,999 % Cu: asi 10 ppm spolu.
  • 6N, 99,9999 % Cu: asi 1 ppm spolu.

Krivka nákladov má rovnaký tvar, ale v blízkosti vrcholu sa prudko zväčšuje. Prechod z 3N na 4N je zušľachťovacia práca. Prechodom z 5N na 6N je kontrola kontaminácie v rámci celého reťazca: tavenie, odlievanie, obrábanie, balenie a odber vzoriek.

Známka tiež nehovorí nič o tom, ako sa míňa rozpočet. 4N šarža obsahujúca 40 ppm železa predstavuje iné riziko ako 4N šarža obsahujúca 40 ppm síry alebo fosforu. A „99,99 % rozdielu“ znamená, že nečistoty boli odpočítané od 100 %, takže zdedí detekčné limity čohokoľvek, čo sa náhodou nameralo. Priamy test s publikovaným zoznamom nečistôt je informatívnejší, preto sa opýtajte, na akom prístupe je cenová ponuka založená.

Formulár pridáva ďalšiu premennú. Nečistoty a kyslík sa počas tuhnutia segregujú, čo znamená, že horná a spodná časť liateho ingotu sa môžu líšiť viac ako je analytická chyba. Poloha odberu vzoriek je súčasťou špecifikácie, nie dodatočným nápadom.

High-Purity Copper Ingot for Semiconductor and Display Applications Vysoko čistý medený ingot pre polovodičové a zobrazovacie aplikácie Prezrite si stupne čistoty od 4N do 7N, vlastné rozmery a exportné balenie pre použitie v polovodičoch, displejoch a vákuových komponentoch. Zobraziť produkt →

Porovnané stupne čistoty medi

V tabuľke nižšie sú uvedené rozsahy najčastejšie uvádzané v špecifikáciách nákupu. Konečné limity vždy vychádzajú z riadiaceho štandardu alebo dohodnutej zmluvy.

Približné príspevky podľa platovej triedy; potvrdiť konečné limity oproti riadiacej norme alebo dohodnutej špecifikácii.
stupeň Nominálna meď Maximálne množstvo nečistôt Typický kyslík Vodivosť (% IACS)
ETP (C11000) 99,90 % min približne 1000 ppm 200 až 400 ppm 100 až 101
OFE (C10100) 99,99 % min až 100 str./min 5 ppm alebo menej 101 až 102
5N 99,999 % až 10 str./min 2 ppm alebo menej asi 102
6N 99,9999 % až 1 ppm 1 ppm alebo menej 102 a vyššie

Stĺpec vodivosti vysvetľuje, prečo to väčšinu kupujúcich vôbec zaujíma. Zhruba jedno percento IACS sa rovná asi jednému percentu prenášanej energie a na prípojnici alebo vinutí sa táto strata stáva teplom počas životnosti inštalácie.

Kyslík je jeho vlastná špecifikácia

Elektrolytická húževnatá smolná meď zámerne prenáša kyslík, typicky 200 až 400 ppm, držaný ako častice oxidu medi. Bezkyslíkové triedy zostávajú pod približne 5 ppm. Obidve môžu deklarovať "viac ako 99,9% Cu", čo je presne dôvod, prečo musí byť čiara kyslíka napísaná oddelene.

Rozdiel sa prejavuje v obsluhe. Vo vodíkovej alebo mokrej redukčnej atmosfére pri teplote spájkovania tvorí kyslík vo vnútri medi na hraniciach zŕn paru, čím vznikajú dutiny a vodíkové krehnutie. Z tohto dôvodu sú vákuové zariadenia, spájkované zostavy a kryogénne komponenty špecifikované bez obsahu kyslíka. Inde pomáha kyslík: častice oxidu lámu triesky, takže ETP obrába pri vysokých rezných rýchlostiach čistejšie ako OFE a stojí to menej.

Špecifikovanie bezkyslíkatej medi všade preto kupuje ochranu, ktorú možno nepotrebujete, a platí za to dvakrát, raz v cene a znova v čase obrábania.

Ako sa overuje čistota medi

Štyri skupiny testov pokrývajú takmer každý nárok na čistotu a každý z nich odpovedá na inú otázku.

  1. Stopová chémia: OES pre rutinnú kontrolu výroby, ICP-OES alebo ICP-MS pre nižšie detekčné limity a GDMS, keď tvrdenie 5N alebo 6N vyžaduje úplný prieskum nečistôt a nie pevný zoznam prvkov.
  2. Obsah kyslíka: referenčnou metódou je fúzia inertného plynu. Je deštruktívny a citlivý na prípravu vzorky, z čoho pramení väčšina jeho nesúhlasu.
  3. Vodivosť: merný odpor sondy na vírivý prúd alebo štvorbodový, uvádzaný ako % IACS. Sekundy na prečítanie a nedeštruktívne, ale meria súčet všetkých rozptylových efektov a nedokáže pomenovať urážlivý prvok.
  4. Povrchové skríning: XRF identifikuje zliatiny rýchlo, ale je povrchovo citlivý a slepý voči kyslíku, takže nemôže potvrdiť bezkyslíkový stupeň alebo limit objemových nečistôt.

Toto rozdelenie vysvetľuje známy spor. Kontrola vodivosti môže prejsť veľa, čo by skenovanie GDMS zamietlo pri jedinom prvku, ako je síra alebo titán, pretože celkový rozptyl zostáva nízky, kým lokálna chémia zlyhá. Ak je pre vašu aplikáciu dôležitý jeden prvok, pomenujte ho a pomenujte metódu, ktorá ho rieši.

Kde rozhoduje posledný zlomok percenta

Polovodiče a vákuum

Najjasnejším prípadom sú rozprašovacie terče. Porézny alebo inklúzny 5N medený terč uvoľňuje častice na plátku, železná alebo alkalická kontaminácia posúva odpor filmu a prchavé prvky, ako je zinok, pomaly degradujú vákuové prostredie. Terče sú preto usporiadané s úplným zoznamom nečistôt plus obsah plynu, hustota a štruktúra zŕn, pretože 99,999 % samotných nepopisuje povrch.

High-Purity Copper Sputtering Target for PVD Thin Films Medený terč na naprašovanie s vysokou čistotou pre PVD tenké filmy Zobrazte medené terče 5N–6N s prispôsobiteľnými rozmermi pre polovodičové, zobrazovacie a presné optické povlaky vyžadujúce husté, jednotné filmy. Zobraziť produkt →

Prenos výkonu a elektrické vozidlá

Prípojnice, vinutia a konektory pracujú v pásme 99,9 až 99,99 %. Tu sa čistota premieňa priamo na straty a straty sa hromadia počas životnosti zariadenia. Obsah kyslíka tiež mení správanie pri žíhaní počas ohýbania a tvarovania, zatiaľ čo zmiešaná recyklovaná katóda je bežným zdrojom vodivosti, ktorá sa nebude opakovať od série k dávke.

Oxygen-Free High-Purity Copper Rod C10100/C10200 Vysoko čistá medená tyč C10100/C10200 bez obsahu kyslíka Skontrolujte 4N–5N bezkyslíkatú medenú tyč s nízkym obsahom nečistôt, prispôsobené priemery a vákuové balenie pre polovodičové, elektrovákuové a špeciálne časti elektród. Zobraziť produkt →

Letectvo a vysoko spoľahlivé spájanie

Spájkované zostavy, vlnovody a kryogénne časti sú bežne špecifikované ako bezkyslíkové s limitom obsahu plynu, pretože chybný spájkovaný spoj sa potom ťažko kontroluje. Tieto programy nakupujú sledovateľnosť šarží a certifikáty, ktoré pomenúvajú metódu za každým údajom.

Vo všetkých troch prípadoch je požiadavka napísaná okolo aplikácie: pomenujte citlivé prvky a atmosféru služby, potom vyberte stupeň a formu. Čistota medi pre polovodičové a vákuové aplikácie je otázkou kontaminácie, nie percenta.

Čo patrí do špecifikácie nákupu medi

Šesť riadkov odstraňuje väčšinu argumentov pri kontrole tovaru:

  1. Trieda a identita: nominálna čistota plus číslo UNS, napríklad C10100 bezkyslíkatý elektronický alebo C11000 elektrolyticky odolný smol, spolu s riadiacou normou.
  2. Limit kyslíka a skúšobná metóda, ktorá ho stanovuje.
  3. Jednotlivé stropy pre prvky, na ktoré je váš proces citlivý, s názvom metódy detekcie.
  4. Plán odberu vzoriek: kde sa vzorka odoberá a či sa certifikuje povrchová alebo objemová chémia.
  5. Certifikát o analýze viazaný na číslo šarže alebo tepla, takže papierovanie nasleduje po kovu.
  6. Tolerancie tvarov, na ktorých záleží: priemer a oválnosť tyče, rovinnosť dosky, lepenie cieľa, čistota prášku.

Väčšina zlyhaní pri obstarávaní je skôr definitívnych než metalurgických: ponuka 99,99 % bez uvedenia metódy, certifikát uvádzajúci povrchovú chémiu v porovnaní s požiadavkou na veľké množstvo alebo najlacnejšia ponuka 5N, ktorej zoznam nečistôt zahŕňa šesť prvkov. Manipulácia so vzorkami je tichá, pretože vývrty uskutočnené s kontaminovaným vrtákom a uložené v nesprávnej nádobe nepredstavujú dávku.

Dodávatelia s viac ako desaťročím v ultračistých kovoch majú tendenciu dávať rovnakú radu: dohodnite si plán analýzy pred objednávkou, nie po neúspešnom certifikáte. Ak sa požadovaná trieda nachádza mimo štandardného katalógu, pošlite detail žiadosti a cieľové limity a požiadať o zdokumentovanú odpoveď o dosiahnuteľnej čistote, forme a dodacej dobe.

Často kladené otázky

Je 99,9% meď dostatočne čistá pre elektrický drôt?

Pre bežné stavebné práce s drôtmi, káblami a všeobecnou prípojnicou áno. V praxi je limitom, ktorý uhryzne, skôr vodivosť než zoznam stopových nečistôt. Vodiče, ktoré sú horúce alebo majú formálne požiadavky na spoľahlivosť, sa zvyčajne pohybujú na 99,99% s uvedeným limitom kyslíka.

Dá sa čistota medi skontrolovať doma?

Iba na hrubú náhradu. Magnetický test oddeľuje oceľ od medi, ale neodhaľuje nič o čistote, pretože meď je takmer nemagnetická v každej kvalite. Testy hustoty a škrabancov odhaľujú mosadz alebo pokovovaný hliník. Nič na tejto úrovni nerozlišuje časti na milión.

Funguje vyššia čistota vždy lepšie?

Nie. ETP stroje s kyslíkom sú lepšie a stoja menej, stroje na telúrovú meď sú lepšie ako akákoľvek čistá meď a veľmi čistá meď je mäkká a ľahko sa pri manipulácii poškodí. Čistota vyplýva skôr z aplikácie ako z jej vedenia.

Prečo dve laboratóriá uvádzajú rozdielnu čistotu pre jednu šaržu?

Poloha vzorky, povrch verzus sypký materiál, kalibračné štandardy, detekčné limity a čistenie vzorky – to všetko posúva číslo. Porovnajte metódy pred porovnaním verdiktov, pretože GDMS skenovanie a ručné čítanie XRF nemerajú to isté.

Krátka verzia

Čistota medi je špecifikácia so štyrmi pohyblivými časťami: trieda, kyslík, stropy nečistôt a metóda. Napíšte všetky štyri, priviažte certifikát k šarži a percento prestane byť marketingovým údajom a stane sa technickou kontrolou.

Výber triedy, forma materiálu, rutina odberu vzoriek a harmonogram dodávok – to všetko vyplýva z tohto dokumentu.

KTO SME
CRNMC

Ningbo Chuangrun New Materials Co., Ltd. (CRNMC) bola založená v júni 2012 a má päť výrobných základní po celej Číne. Venujeme sa čisteniu, taveniu, odlievaniu a spracovaniu vysoko čistého titánu, niklu, medi, nióbu, kobaltu atď. a poskytujeme celý rad kovov elektronickej kvality, ako sú vysoko čisté elektrolytické kryštály, ingoty, kované ingoty, prášky a platne.

Náš tím sa skladá z odborníkov z odvetvia a podnikateľského personálu 40 odborníkov s metalurgickým pozadím, z ktorých všetci sa venujú industrializácii špičkových materiálov.

V súčasnosti spoločnosť dokončila usporiadanie svojho reťazca ultračistého materiálu, aby zabezpečila kvalitu, včasné dodanie a zlepšené služby zákazníkom.

Všetci zamestnanci sú odhodlaní a motivovaní a tešia sa na splnenie požiadaviek zákazníkov.

CERTIFIKÁCIE
  • CRNMC
  • CRNMC
  • CRNMC
TLAČ A MÉDIÁ